Profesjonalny fotograf

Poszukując fotografa ślubnego na pewno często spotykacie się z określeniem „profesjonalny”. Kim jest profesjonalny fotograf i co go wyróżnia? Czy zawsze jest to najnowszy model aparatu fotograficznego? Czy może przekazywanie klientowi tysiąca zdjęć z wesela? Niekoniecznie. W większym stopniu to warsztat, sposób organizacji pracy i dobre nawyki.

Profesjonalny fotograf na pewno szanuje czas swoich klientów. Dlatego na umówione zlecenie nigdy się nie spóźni, a nawet będzie przed czasem. Na pewno będzie miał odpowiednią ilość sprzętu na zamianą gdyby coś zawiodło. Zadba o odpowiednią archiwizację i zabezpieczenie zdjęć przed skasowaniem. Zamiast tysiąca przypadkowych, średniej jakości zdjęć przekaże dwieście niepowtarzalnych i dopracowanych, tworzących spójną całość.

Taki fotograf z reguły ma swój wypracowany styl. Potrafi pracować i uzyskiwać przewidywalne wyniki niezależnie od zaistniałych warunków, a czasami wbrew nim. Nie będzie narzekał, że za ciemno, za ciasno, tylko dopasuje się do zastanej sytuacji. Będzie wiedział co robić żeby jego zdjęcia były jak najlepsze i interesujące w odbiorze.

Profesjonalny fotograf słucha oczekiwań swoich klientów i jest otwarty na ich pomysły. Dlatego przed podjęciem zlecenia poprosi o spotkanie na którym możecie o nich opowiedzieć. W trakcie reportażu jest jak duch, aby nie zakłócać biegu wydarzeń i nie zaprzątać uwagi swoją osobą. Natomiast w trakcie sesji wykazuje dużo cierpliwości i służy cennymi wskazówkami dotyczącymi pozowania.

W swojej pracy staram się zawsze kierować powyższymi zasadami. Każde zlecenie traktuję indywidualnie i każde jest dla mnie źródłem nowych doświadczeń i zachętą do doskonalenia warsztatu.